Minden magyar ember joggal lehet büszke felmenőire, akik megannyiszor megvédték hazájukat és annak becsületét. Ilyen esemény volt az 1848. március 15-én kitörő forradalom. A magyarok függetlenedni akartak a Habsburg-dinasztiától és az Osztrák birodalomtól. Ez azonban még nem valósulhatott meg, az 1848-49-es szabadságharc leverését véres megtorlás követte.
1849 október 6-án Pesten agyon lőtték Gróf Batthyány Lajost, az ország első miniszterelnökét. Eközben Haynau tábornok vezetésével végrehajtották a halálos ítéletet Aradon, azaz tizenkét magyar tábornokot és egy ezredet kivégeztek.
A négy tiszt elé 12 katona állt fel, akik parancsnokuk intésére elsütötték lőfegyvereiket. Kiss Ernőt a vállán érte a lövés, ezért hárman közvetlenül elé álltak és újabb lövéseket adtak le.
A császáriak eredetileg Damjanich-ot akarták utolsónak hagyni, mert ő okozta nekik a legtöbb bosszúságot. Ám Haynau személyes bosszúja miatt Gróf Vécsey került az utolsó helyre. Ráadásul végig kellett néznie társai kivégzését és csak azután akasztották fel őt is.
A kivégzéseket további büntetések követtek. Vagyonelkobzás, kényszerbesorozás, sáncmunkán eltöltött fogság és még számos módja a megtorlásnak. Ráadásul az országot is feldarabolták, Erdélyt különválasztották, Szerb Vajdaság és Temesi Bánság néven pedig új koronatartományokat hoztak létre.
Az aradi vértanúk utolsó szó jogán a következőket mondták:
újságíró, kultúr