A városligeti „zeneházat” 3 évnyi építkezés után 2022 januárjában adták át, azóta számos kulturális programnak ad helyet; könnyű- és komolyzenei koncerteknek, irodalmi esteknek, kiállításoknak. A Magyar Zene Háza az ország talán legmodernebb kulturális épülete – fantasztikus az a korszerűség, ami az egész épületet, de főleg az alagsorban látogatható kiállítást jellemzi. Várakozásaimat messze felülmúlta.
Az épületbe csöppenve első ránézésre nem jön rá az ember, hogy egy kulturális épületbe teszi be a lábát, én sokkal inkább egy luxusszállodára asszociáltam – már csak a földszinten helyet kapó elegáns éttermek, kávézók miatt is. Egy-egy útbaigazító felirat (pl. hangdóm) ébreszt rá újra és újra arra, hogy hol járok. Felmerül a kérdés: mitől a zene háza a Magyar Zene Háza? A választ minden érzékszervünket igénybe véve érkezik.
A kiállításon mindenki saját, személyre szabott idegenvezetővel rendelkezik: egy-egy audio guide-dal, amely kicsit komplikáltabb a megszokottnál, de ez még nem leplezi le az elkövetkezendőket. A kiállítás (hidd el, nem a klasszikus értelmében használom a szót) a zene történetének legfontosabb állomásait mutatja be főleg magyar és európai szemüvegen át. Bemutatja a zene evolúcióját az ősi ritmusoktól a dallamok, harmóniák kiforrásáig, majd a korok ikonikus alakjai mentén ismerkedhetünk meg a zenei korszakokkal, irányzatokkal.
Ennyi modernitást, mindössze 300 négyzetméteren, még sosem tapasztaltam, mint a Magyar Zene Házának mínusz második emeletén. LED falak, Xboxok, és az Audio Guide sem olyan, hogy az idegenvezető magyaráz a füledbe, hanem szenzorok érzékelik, hogy hol (melyik szobában, a szoba melyik részén, melyik LED-fal/ hangszer/tárgy előtt) állunk éppen, és ahhoz igazodva beszél vagy énekel egy ismeretlen hang.
A kiállítás alapos megtekintésére érdemes legalább 2 órát szánni, de 3 órát is simán el lehet tölteni mindennemű unalom nélkül odabenn. Mindenkinek ajánlom, hogy egyszer látogasson el ide, ahol összeolvad az adott kor szelleme és a mai kor lenyűgöző technológiája.
főszekesztő