Mindenkinek vannak rossz időszakai, Messinek miért ne lehetnének? Az már más kérdés, hogy a rossz időszakból ki milyen módon lábal ki, vagy, hogy egyáltalán ki tud-e lábalni? Az argentin sztárfocista ebben is követendő példa lehet. Nem csak kilábalt, hanem mondhatni el is repült, a korábbiakhoz képest még jobban teljesített.
A futballcsillagnak a 2009 és 2014 közötti eredményei a Barcelonánál (spanyol futballklub) mindent felülmúltak. Ám, mint ahogy az a címből is sejthető, részben az edzőváltások, illetve Messi sérülései miatt visszaesett a Barca mutatója egy időre– és e kudarc hatása alól a csapat motorja sem vonhatta ki magát.
A 2013/14 es idényben a sérülések egyre inkább hátráltatták Messit, ami azért volt feltűnő, mivel Guardiola (a Barcelona korábbi edzője) vezetése alatt sérülésmentesen játszott végig négy szezont. Így sokak számára az új edző tűnt hibásnak. Ám Messi élete másban is megváltozott, hiszen testben rendkívül megerősödött, megtanulta, hogyan vegye át úgy a labdát a lehető legkisebb terhelés mellett. Ekkor, 26 évesen játékosunkat három különböző sérülés is gyötörte, pedig klubjának ekkor lett volna rá a legnagyobb szüksége.
De Messinek nem csak sérülésekkel kellett megküzdenie. Vizsgálat folyt ekkoriban ellene adócsalás vádjával, és később el is árulta, hogy komolyan megsínylette ezt az időszakot. Ez okozhatta, hogy abban az évben nem ő nyerte el a legjobb focistának járó Aranylabdát, hanem az utóbbi években a szavazatok alapján eddigi második, Cristiano Ronaldo.
A 2013/14-es La Liga (spanyol labdarúgó bajnokság) aranyérmére három esélyes csapat pályázott. Egyértelmű persze, hogy ebből az egyik a Barcelona, másik a Real Madrid. De ki lehet a harmadik? Az Atlético Madrid egyre inkább erősödni látszott, amit Diego Simeonénak köszönhetett. Az edző rendkívül jó taktikai érzékkel bírt, illetve érzelmileg is igencsak kötődött a klubhoz, holott ugyancsak Argentínában született. A bajnoki címet eldöntő mérkőzésen az Atlético végül nyert a Barcával szemben.
A Barcelona kudarcáért Martinót, az új vezetőedzőt tették felelőssé, és ez a székébe is került. Az előző edzőváltásnál is esélyes Luis Enrique vette át a csapat irányítását. Nagy változást jelentett az is, hogy néhány elöregedő játékost el kellett engedni a Barcának, illetve voltak, akik átigazoltak máshova, a hiányt nyolc új játékossal pótolták. Az új edző és az új játékosok érkezésével az az érzés kezdett eluralkodni a Camp Nou-ban(a Barcelona stadionja), hogy a dolgok hamarosan megváltoznak.
Az újonnan érkezett játékosok közül csak egy kiemelkedő volt, Luis Suárez, aki agresszivitása miatt vált ismertté, hiszen a Barcába érkezése előtt jó néhányszor harapta meg ellenfeleit a pályán, így sokszor tiltották el a játéktól. Ezeket félretéve viszont Uruguay legjobb játékosaként tartották számon. A katalánok sok éven át büszkék voltak arra, hogy nem világsztárokból rakták össze a csapatukat, ez inkább a Realra volt jellemző. Most mégis úgy tűnt, átvették ezt a taktikát, mivel igen szűk időn belül egyszerre szerződtették le Suárezt és Neymart is. Neymar az emberfeletti gyorsaságáról volt ismert, ám a brazil stílusa úgy tűnt mégsem passzol a Barcelona labdatartó játékához.
Így már három szupersztár sorakozott fel a frontvonalban, az viszont továbbra is kérdéses volt, hogy tudnak-e majd egymás mellett játszani? A Barca elszenvedte első vereségét a bajnokságban, és amikor a következő héten újra kikapott, végleg úgy tűnt: nincs összhangban a trió.
A csapat karácsonykor versenyben volt a három trófeáért (Bajnokok Ligája, Király Kupa, La Liga), és vereséggel is kezdte a 2015-ös esztendőt – úgy, hogy Messi és Neymar is kispadon ült, és nem nagyon látszott rajtuk, hogy játszani akarnának. Még az is szóba került, hogy a nyáron eladják Messit. Egy pletyka szerint Xavi (Messi csapattársa) azt súgta az argentin fülébe, hogy ha nem változtat a viselkedésén, akkor ismét Ronaldo nyeri majd el az Aranylabdát. Ha hinni lehet a mendemondának azt mondhatjuk, ekkor Messi átkattant és elgondolkodott, hogy lehet, hogy valamit máshogy kéne csinálnia? Az elgondolkodás eredménye az lett, hogy megkérte Enriquét, hogy rakja vissza őt régi posztjára, a csatársor jobb oldalára így átengedve Suáreznek a centerpozíciót. Ez a döntés mindent megváltoztatott.
Messit a változás arra késztette, hogy többet segítse csapattársit, ami rá jó hatással volt, mivel ez megerősítette játékéhségét, új kihívás elé állhatott. A csatárhármas felszabadult és így mondhatni
létrejött a „harmadik Triumvirátus” az MSN (Messi, Suárez, Neymar).
Messi megfiatalodott. Ez abból is látszik, hogy az argentin legenda 57 lejátszott meccs alatt 58 gólt szerzett. Statisztikája feltűnően hasonlított a 2-3 évvel korábbi adataira. Megtalálta a módját, hogy szinten tartsa eredményességét.
A Bajnokok Ligája elődöntőjében a Bayern Münchennel játszott a Barcelona, és ami kiváltképp érdekessé tette a mérkőzést, az az volt, hogy a bajorok vezetőedzője a Barca korábbi edzője, Guardiola volt. Messi így találkozhatott régi mesterével. Csak kevesen múlt, hogy nem szereztek gólt mindjárt a meccs elején Messiék. Ezt látván Guardiola meglépte azt a taktikát, amit más csapatok is tenni szoktak a Barcával szemben, vagyis feladta a támadást és visszarendelte csapatát a kapuja elé. A taktika működni látszott egészen a 67. percig, amikor is Messi labdát kapott 27 méterre a kaputól és bár eleinte esélytelennek tűnt, mégis hatalmas erővel a kapuba csavarta a labdát. Az egészre csak az tett rá plusz egy lapáttal, hogy ezt még egyszer megismételte három perccel később.
Guardiola, még ha veszítettek is, így nyilatkozott:
„Messi megállíthatatlan. Mostani formájában képtelenség feltartóztatni. Kiismert már mindenféle védőt. Jelenleg senki nem tudja őt megállítani, mert túl jó. Megpróbálhatod korlátozni őt, lefülelni a neki passzolt labdát, ám megállítani akkor sem lehet.”
A visszavágóra újra összeálltak a „háromkirályok”, így nekik köszönhetően 5-3-ra győzött a Barcelona.
Ez megadta a lendületet. Az MSN trióhármas több gólt lőtt, mint minden futballklub Európában. A Barca több meccset nyert ebben az évben, mint korábban bármikor, illetve új gólrekorddal is előállt.
A csapat 180 gólt szerzett, ebből 137-et a három zseni. Vagyis több mint 78%-át szerezték ők a góloknak.
Három trófea lett a szezon végeredménye, így a még először befuccsolónak látszó mesterhármas új színvonalra emelte a Barcelona játékát. Messi így nyilatkozott: „Nagy kihívás volt megváltoztatni a képet, amelyet az előzőévadban mutattam magamról, és újra azzá a játékossá válni, aki a korábbi idényekben voltam.”
Így lábalt ki tehát az argentin a nehéz időszakából, és ez segített neki még jobbá válni, mint valaha.
Folytatás következik! Az előző rész itt olvasható.
újságíró, kuriózum