Miért piros a húsvéti tojás? - összegyűjtöttük a locsolkodás körüli szokásokat

A locsolás eredetének egyházi magyarázata elsősorban a keresztségre utal. Másodsorban arra a legendára, miszerint a Jézus feltámadását hirdető jeruzsálemi asszonyokat a zsidók locsolással akarták elhallgattatni. Illetve a Jézus sírját őrző katonák vízzel öntötték le a feltámadás hírét vivő asszonyokat.

A húsvéti locsolkodás már őseink körében is elterjedt hagyomány volt, de ez a szokás leginkább csak Közép-Európában terjedt el. Abban az időben még vízbehányó vagy vízbevető hétfőnek hívták, utalva a szokás eredeti jellegére. Ugyanis akkoriban nem kölnivel és parfümökkel jártak a fiúk locsolkodni.

Egyes helyeken a csapatokba verődött legények a lányokat a kúthoz hurcolták és vödörnyi vízzel öntözték meg. Máshol a legények már vasárnap este tojást szedtek a lányos házaktól. Másnap reggel egy előre megbeszélt helyen szalonnát kaptak, tojásrántottát készítettek, majd meg is ették ezeket. A tojáshéjakat annak a lánynak az ablaka alá szórták, akire haragudtak, ezután elindultak locsolkodni. A lányok próbáltak elbújni, de akit megtaláltak a kúthoz vitték és vödörszám hordták rá a vizet.

A legényszámba nem vett fiúk először a keresztanyjukhoz, ahol általában 8-10 hímestojást kaptak jutalmul, majd a rokonok és szomszédok lányaihoz mentek. A legények locsolását a lányok húsvéthétfő délutánján személyesen vagy leánypajtásukkal küldött tojásokkal viszonozták.

Hagyomány volt az is, hogy csak az eladósorba került lányokat lehetett meglocsolni. Az a fiatal lány, akit senki sem locsolt meg, „elhervadt”, míg aki bőrig ázott, igencsak kívánatos feleségjelöltnek számított. A legényekről is kiderült, ki a legkívánatosabb, ugyanis szokás volt, hogy a hímestojások átadása előtt virágot tűztek választottjuk zakójára. Az a fiú, akinek a legtöbb és legszebb virág díszelgett a zakóján, ugyancsak nagy népszerűségnek örvendett.

A régi hagyomány szerint a húsvéthétfőt követő kedden a lányok locsolhatták meg a legényeket. De sajnos az efféle locsolkodás a két világháború között megszűnt.

Egy legenda szerint, mikor Krisztus a keresztfán függött, megállt előtte imádkozni egy asszony egy teli kosár tojással és Krisztus vére rácseppent a tojásokra. Ezért szokás a locsolásért járó húsvéti tojást pirosra festeni. Régen természetes anyagokkal festették, például vöröshagymahéjjal. Ma már különböző festékeket gyártanak erre a célra.

Kiemelt kép: MTI/Vajda János